Нова ера в стоматології

В стоматології наступила нова ера. Професор, доктор медичних наук, головний ортодонт МОЗ України Мирослава Дрогомирецька розказує, які новітні досягнення сьогодні є на службі у лікарів.

ЦИФРОВИЙ ВИМІР
Вся планета сьогодні переходить на цифрові технології. Стоматологія не лишається осторонь. Цифрова стоматологія – це останній світовий тренд. Прогресивні лікарі більше не знімають відбитків з зубів. Замість цього вони використовують внутрішньоротовий сканер. Він робить те, що раніше доводилось робити вручну: проводить аналіз особливостей прикусу, висоти та ширини зубів, знімає рельєф тощо. Одним кліком зображення передається у файл, який можна миттєво передавати зубним технікам (для порівняння – раніше відбитки відправляли поштою). Так покращується комунікація між спеціалістами. Так ортодонтія і протезування виходять на новий рівень. 

3-D ПРИНТЕР ТА CAD/ CAM-СИСТЕМИ 
Раніше, щоб зробити коронку, вкладку, капу – будь що, - техніки мали працювати вручну. Праця була кропітка та вимагала багато часу: треба було за знятими лікарем відбитками відлити модель (сьогодні вона одразу надходить зубному техніку в цифровому форматі). Потім відбувалася примірка. Нерідко траплялося, що вироби треба було коригувати та допрацьовувати – остаточно підганяти під пацієнта. Сьогодні, коли все оцифроване, техніки роздруковують вироби за допомогою 3-D принтера та CAD/CAM-систем – з файлу, що надіслав лікар. При цьому вірогідність похибки майже нульова. 

DIGITAL SMILE DESIGN
Доктори працюють зі спеціальними програмами, котрі дозволяють змоделювати форму зубів на комп’ютері – і зробити це максимально реально. При цьому враховуються всі параметри посмішки та індивідуальних рис обличчя, використовуються принципи золотого січення та ідеально вивірені пропорції. Наприклад, розташування кликів відносно зіниць: вони мають знаходитися чітко одні під одними. Такі нюанси наче не помітні, але людське око все одно зчитує інформацію, а мозок – підсвідомо її аналізує. І вирішує, як сприймати побачене: як гармонійне - або ні. У DSD є ще одна перевага: і лікар, і пацієнт з самого початку бачать, як зміниться зовнішність останнього, і це надихає обох. Модель майбутньої посмішки можна виготовити на 3-D принтері та приміряти.

ТОН В ТОН 
Одне з найважчих завдань стоматолога при виготовленні пломб, реставрацій та вінірів - це вірно підібрати колір. Людське око не розрізняє нюанси кольорів, а найчутливіша техніка – навпаки. Тому сьогодні ми використовуємо надсучасні цифрові фотоапарати, які налаштовуються синхронно з устаткуванням лабораторій. Тоді колір, який потрібний пацієнту, відтворюється максимально точно. А це завжди було однією з найскладніших задач в стоматології. 

УЧАСТЬ ЛІКАРЯ 
Може здатися, що роль доктора в діагностичному процесі вже не така важлива, а звертатися можна до будь-якої клініки, де є цифрове обладнання та програмне забезпечення. Звісно, це не так. Всіма пристроями управляє людина. І від рівня її кваліфікації залежить, наскільки успішним буде результат лікування. Крім того, якісне програмне забезпечення буває різне. Нажаль, тут діє правило: чим дорожче, тим досконаліше. Тому дозволити собі дійсно якісне ПЗ можуть лише клініки з іменами та репутацією. Ми інвестуємо в це великі гроші. Крім того, лікар відповідає за ідеальне препарування зубів, розробку плану лікування, за те, щоб реставрації бездоганно прилягали біля десни, відповідали формі зубів, враховували найменші горбики та оклюзію. 

ЗУБНА ІСТОРІЯ 
Сьогодні в Європі планують, що кожна людина матиме електронну медичну картку, своєрідний чіп. Це дозволить тримати всю інформацію на одному носії. Ми впроваджуємо подібну систему і у себе в клініці. Лікар в разу необхідності миттєво отримує доступ до анамнезу. Це дозволяє не витрачати зайвого часу та призначати лікування якомога точніше. Звичайно, доступ до файлів-історій обмежений, а інформація захищена на декількох етапах.