Зубний камінь: чи варто його ігнорувати?

Причиною утворення зубного каменю у дітей і дорослих є неправильна гігієна порожнини рота. Після їжі подрібнені залишки їжі, змішуючись зі слиною і бактеріями, утворюють на поверхні зубів наліт. Він відмінно видаляється зубними щітками або флоссами, якщо робити це вчасно та регулярно (вранці та ввечері). Якщо ж чистка зубів проводиться нерегулярно, а склад нашої слини порушений, то з часом звичайний жовтий наліт твердне, перетворюючись на мінералізовані відкладення, видалити які стає можливим тільки за допомогою спеціальних апаратів для зняття зубного каменю. Залежно від розташування по відношенню до ясен розрізняють надясенні та підясенні зубні відкладення. Надясенні легко самостійно виявити при огляді. Це жовта або коричнева маса глиноподібної консистенції, піддатлива видаленню спеціальним інструментом. Основні місця утворення такого каменю знаходяться в області активного виділення слини. Підясенний зубний камінь має тверду основу темно-коричневого або зеленувато-чорного кольору. Виявити його можна тільки при рецесії ясен або за допомогою зонда. Формування підясенних відкладень можливо на будь-якому зубі незалежно від віддаленості слинних залоз.

Чим небезпечний зубний камінь?

Утворення зубного нальоту, а далі і зубного каменю можливо за різних причин: задіяння у жуванні тільки однієї сторони щелепи, лівої чи правої; особливості харчування, зокрема, вживання тільки м'якої їжі; сольовий дисбаланс організму; користування неякісними зубними щітками; викривлення зубів; куріння. Проте основною причиною є нерегулярна індивідуальна та професійна гігієна порожнини рота. Мікроби, які становлять 95% складу нальоту, в процесі життєдіяльності утворюють кислоту, яка через зубний камінь не може бути нейтралізована лужним середовищем ротової порожнини. Як наслідок, емаль поступово руйнується, і утворюється сприятливе середовище для проникнення бактерій та розвитку карієсу. Зубний камінь негативно впливає і на ясна - розташовуючись між яснами і зубом, на ньому формується новий наліт, який в свою чергу викликає запалення ясен. Так з'являється в роті неприємний запах, розвивається гінгівіт, а при подальшому прогресуванні - пародонтит.

Профілактика утворення зубного каменю

Зубний камінь з'являється після утворення жовтого нальоту на зубах, тому різні способи боротьби з ним і будуть профілактикою. Головне тут - безпека! В якості доступного профілактичного методу є якісна індивідуальна чистка зубів. Для проведення індивідуальної гігієни використовують різні засоби, зокрема щітки, пасти, флоси та ін.. Добре підійдуть фторвмісні та відбілюючі пасти. Останні мають відносно безпечну абразивність, за рахунок якої можливо ефективно видаляти наліт. Але через можливість ушкодження емалі постійно використовувати даний засіб не можна. Зубні пасти з фтором, в свою чергу, біологічно активні і здатні підвищити стійкість зубів до карієсу, що дуже важливо при схильності до утворення зубного каменю. Використання електричних щіток і іригаторів також може допомогти в боротьбі з утворенням нальоту. Головки щіток здійснюють швидкі рухи (приблизно 10000 рухів у хвилину), що дозволяє ефективно видаляти наліт. Народна медицина в боротьбі із зубним каменем пропонує альтернативні способи профілактики. Тверді фрукти та овочі в сирому вигляді такі, як яблука, морква і редис видаляють зубний наліт природним способом. Зниження утворення зубного каменю також зазначено у людей, що вживають лимон, березовий сік і горох. Такі заходи по усунення зубного каменю в домашніх умовах, як застосування піску, соди і солі малоефективні та небезпечні. Вони категорично не рекомендуються, оскільки можуть завдати непоправної шкоди емалі зубів. В цілому до видалення зубного каменю народними засобами слід ставитися з великою обережністю. Застосування паст, спеціальних щіток і народних засобів для профілактики утворення  зубного каменю, зрозуміло, піде на користь. Але прибрати великі і складні утворення зможе тільки лікар стоматолог-гігієніст. Фахівці настійно рекомендують абсолютно всім проходити процедуру професійної гігієни  два рази на рік. Обумовлено це частково тим, що на утворення зубного каменю, в середньому, йде близько шести місяців. Регулярне відвідування кабінету гігієніста - найнадійніший спосіб профілактики не тільки зубних відкладень, а й таких захворювань, як карієс, гінгівіт і пародонтит. Не забувайте, що лікування у стоматолога набагато дорожче, ніж вартість професійної гігієни порожнини рота у гігієніста.